Zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa wpływa na wybór sposobu ogrzewania naszych domów. Ponadto dostępność węgła oraz wytyczne Unii Europejskiej sprawiają, że coraz częściej szukamy alternatywnych opcji. Jedną z najbardziej popularnych jest kocioł na pellet.
Czym charakteryzuje się piec pelletowy?
W tego rodzaju kotłach do spalania wykorzystujemy granulat powstający z odpadów drzewnych lub / i odpadów rolnych. Jego największą zaletą jest fakt, że pozostawia praktycznie śladowe ilości popiołu, co zapewnia zdecydowanie czystszą kotłownie. Osoby posiadające tego rodzaju piec cenią go za zautomatyzowany proces pobierania biomasy. Dzieje się tak z powodu umieszczenia w korpusie pieca palnika oraz grzałki elektrycznej, co pozwala na samoczynne rozpalenie biopaliwa. Niektóre firmy oferują również automatyczne opróżnianie szuflad z popiołu rów – to również jest sporym ułatwieniem w codziennym użytkowaniu pieca. Nasza ingerencja polega w tym przypadku głownie na włączeniu kotła, ustawieniu odpowiedniej temperatury oraz podaży pelletu. Z racji łatwopalności masy piece posiadają automatyczny wyłącznik – wygaszają płomienie powstałe podczas zbyt gwałtownego spalania substancji. Jednak dzieje się to stosunkowo rzadko, bowiem kotły na pellet są doskonale zoptymalizowane. Profesjonalne podłączenie pieca przez specjalistę również daje nam gwarancję bezpiecznego użytkowania.
Plusy i minusy instalacji kotła na pellet
Kocioł pelletowy jest jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska opcji. Polska jest z jednym z krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza, co jest szczególnie widoczne jesienią i zimą. Szkodliwe substancje przedostające się do atmosfery powodując skażenie lokalnych ekosystemów, a co ważne mają one również wpływ na nasze zdrowie. W tym przypadku alergicy szczególnie odczuwają wpływ niebezpiecznych substancji na swoje samopoczucie. Smog może nasilić różne choroby takie jak astma lub obturacyjna choroba płuc. Długotrwałe skutki na zdrowie człowieka wciąż nie są w pełni znane, ale naukowcy już teraz sugerują możliwość zwiększenia zachorowania na nowotwory. Kolejną kwestią jest wcześniej wspomniany zautomatyzowany proces spalania pelletu, dzięki temu możemy ograniczyć częstotliwość sprawdzania naszego pieca. Czysta kotłownia to także duży plus, a jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w przypadku pieców na węgiel lub ekogroszek konieczne jest częste sprzątanie. Choć minusów jest zdecydowanie mniej to kluczową sprawą są finanse. Piec na pellet jest dość sporym wydatkiem, ale każdy kocioł wiąże się zainwestowaniem naszych funduszy. Zalokowane pieniądze w dobry jakościowo piec zapewni komfortowe ogrzewania domu dla nas i całej rodziny, co jest najważniejsze.
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: https://iszczecinek.pl/pl/651_materialy-partnera/29349_jak-wybrac-kociol-na-pellet.html. Warto zapoznać się również z opiniami użytkowników kotłów pelletowych, które mogą rozwiać wszelkie wątpliwości.