30% – aż tyle ciepła wydostaje się z domu przez dach. Analogicznie, prowadzi to do podniesienia rachunków za ogrzewanie i jeszcze większych wydatków związanych z eksploatacją budynku. Okazuje się jednak, że wystarczy wykonać termomodernizację poddasza, aby uzyskać spore oszczędności. Wykonanie termoizolacji wcale nie musi być trudne i kosztowne, o ile zostanie wybrany właściwy materiał. Obecnie, największą popularnością cieszy się wełna mineralna. Dlaczego więc warto ocieplić nią poddasze?

Wełna mineralna – materiał izolacyjny o świetnych parametrach

Wełna mineralna jest obecnie najchętniej wybieranym materiałem, celem docieplenia poddasza. Nie można się jednak temu dziwić. Oferuje ona najlepsze parametry użytkowe, a jej położenie jest proste i szybkie. Wełna mineralna zabezpiecza nie tylko przed utratą ciepła, ale także izoluje pomieszczenie od dźwięków dochodzących z zewnątrz. Jest to materiał o najwyższej klasie ognioodporności i cechuje się dobrą paroprzepuszczalnością. Dzięki temu, zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów w konstrukcji dachu.

Ocieplenie poddasza wełną mineralną – korzyści

Ocieplenie poddasza wełną mineralną niesie za sobą wiele, wymiernych korzyści. Przede wszystkim, cały proces jest dość prosty i można przeprowadzić go samodzielnie. Istnieje wiele poradników odnośnie tego, jak ocieplić poddasze, które krok po kroku instruują, jak mocować kawałki wełny mineralnej pomiędzy krokwiami, a także jak je zabezpieczyć. W kontekście ocieplania poddasza tym materiałem, warto także podkreślić:

  • świetne właściwości izolacyjne – latem, pomieszczenie nie będzie się nagrzewać, zaś zimą zostanie odpowiednio zabezpieczone przed stratami ciepła;
  • ochronę przed korozją biologiczną – z uwagi na to, że wełna mineralna zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, wilgoć nie gromadzi się w zakamarkach konstrukcji;
  • izolację akustyczną – ocieplenie poddasza wełną mineralną pozwoli na jego jednoczesne wyciszenie.

Ocieplenie poddasza wełną mineralną pozwoli nie tylko wygenerować oszczędności, ale także zwiększy poziom bezpieczeństwa. Raz wykonana izolacja, przetrwa przez długi czas (szacunkowa trwałość to 55 lat) i nie straci swoich, pierwotnych właściwości.

Wełna mineralna – wyższy komfort życia w pomieszczeniu

Decydując się na ocieplenie poddasza wełną mineralną, można także znacznie podnieść komfort życia w pomieszczeniu. Okazuje się, że wykonana z tego materiału warstwa izolacyjna jest w stanie uregulować mikroklimat na poddaszu. Wynika to z faktu, że wełna mineralna jest hydrofobowa. Nie pochłania ona wilgoci z otoczenia, a w ten sposób znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju patogenów. Ważnym aspektem jest także to, że wełna mineralna pozwoli na zachowanie optymalnej temperatury pomieszczenia. Tyczy się to głównie sezonu letniego, kiedy to poddasze wyjątkowo szybko się nagrzewa. Wełna mineralna skutecznie chroni przed zbytnim nagrzewaniem się pomieszczenia, a latem, przyjemnie schłodzi poddasze. Korzyści, jakie płyną z jej wykorzystania, celem ocieplenia poddasza, są więc wymierne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.